Interpretacja kolorów w rysunku dziecka
Rysunki są odzwierciedleniem stanów wewnętrznych jakie przeżywa człowiek np. służy do ujawniania lęków, pragnień i fantazji.. Do analizy należy wziąć pod uwagę ok. 8-10 rysunków.. Rzeczywiście to może być problem.Pojedynczy rysunek informuje o stanie emocjonalnym w danym dniu, daje odbicie wydarzeń mających miejsce w tym konkretnym dniu.. Zwróć uwagę na to, jakich kolorów używa mały artysta - interpretacja rysunku dziecka zaczyna się zazwyczaj od nich.. Dziecko nie musi być z nią najsilniej związane.. Jest synonimem radości, optymizmu, otwartości.. · Osoby rysowane jako ostatnie nie odgrywają szczególnej roli w życiu dziecka.OCENA I INTERPRETACJA RYSUNKU - TREŚĆ Kolejność rysowania postaci - znaczenie w obrębie struktury rodzinnej: • W pierwszej kolejności rysowana postać najważniejsza, posiadająca władzę w rodzinie.. - Przede wszystkim należy być roztropnym.Potęga barw w dziecięcych rysunkach.. Symbol przestrzeni i odległości.. Delikatna kreska, może oznaczać niską samoocenę, brak wiary w siebie i swoje możliwości.Dziecko spokojne i zrównoważone chętnie sięga po kredkę zieloną, niebieską lub fioletową.. • Kolejność rysowania związana z identyfikacją.Rysunek malucha może być opowieścią o nim samym, psychologowie uważają nawet, że to ich „historie".. Mając do dyspozycji kartkę papieru, dziecko ma dowolność w sposobie rysowania postaci..

Co można wyczytać z prac plastycznych dziecka?

Pogodny, wesoły, życzliwie nastawiony do świata malec najczęściej wybiera jasne, ciepłe barwy: czerwoną, żółtą, pomarańczową.. Może on pełnić funkcję oczyszczającego i równoważącego zaworu bezpieczeństwa, dlatego w żadnym wypadku nie należy nakłaniać dziecka, by zmieniło swój sposób rysowania, ani sugerować, że powinno przedstawić coś, co celowo pominęło.Czarne rysunki wskazują najczęściej na stany depresyjne i lękowe.. Symbolika barw (jest ważna w diagnozie rodziny, a nie samego dziecka) ciemny brąz, czarny oznacza brak ciepła, patologię w rodzinie; kolory jasne (żółty, różowy, niebieski) oznacza więź emocjonalną dziecka z rodziną; czerwony połączony z brązem, oznacza agresję w rodzinie, napięcie emocjonalne (ale w 10 kolejnych rysunkach) 6.. Barwy ciepłe wybierają przede wszystkim dzieci radosne, pewne siebie i ekstrawertyczne.Dziecko poświęca też najwięcej czasu rysując tę osobę - dba o szczegóły, dodatkowe ozdobniki, a nawet większą ilość kolorów użytą podczas rysowania.. Rysunek można stosować w psychoterapii indywidualnej, grupowej lub rodzinnej, w zależności od stopnia .W interpretacji rysunku są również istotne barwy, którymi dziecko wyraża, co czuje.. Ale to jeszcze nie wszystkie, bo w interpretacji równie ważne jest JAK dziecko rysuje - czy mocno dociska kredki do kartki, czy raczej delikatnie.Dla psychologów, którzy interpretują rysunki, znaczenie ma każdy ich szczegół..

Relacje w rodzinieRysunek dziecka - barwy i przestrzeń.

Obrazki dzieci to kopalnia wiedzy o nich.. Odnajdujemy w nich ukryte pytania, radości, lęki .Wykonanie rysunku nie wymaga wiele czasu, nie wzbudza lęku i dostarcza wiele cennych materiałów do interpretacji.. O tym .Odczytywanie emocji autora rysunku odbywa się w dużej mierze poprzez interpretację symboli.. Program szkolenia Rysunek - podstawy analizy Zasady interpretacji rysunków: - symbolika kolorów - symbolika przestrzeni - symbolika kształtów - analiza kreski Rodzice a rysunek dziecka Analiza rysunku człowieka .· Osoby opuszczone przez dziecko w jego rysunku są dla niego źródłem lęku, to wyraźne odrzucenie i izolowanie się od tej osoby.. Rysujące na dowolny temat dziecko komunikuje co w danej chwili przeżywa.Wskaźnikiem dewaloryzacji może być rysowanie postaci na końcu, pominięcie postaci, niedbałe wykonanie rysunku, uboga kolorystyka lub brak kolorów, przewaga czerni.. Proponowaną interpretację można stosować jedynie u dzieci starszych.. - Wosz-Tatara: Autor Wiadomość; agnieszka3201: Wysłany: 2012-04-11, 17:43 Jak interpretować rysunki dziecka?- Wosz-TataraRysunki dzieci są bogate w wiele elementów, nawet takich, które pojawiają się rzadko, albo jednorazowo.. Rysunki ponure, z przewagą czerni i brązu, sygnalizują, że mały twórca jest w złym nastroju lub że brakuje mu poczucia bezpieczeństwa.5..

Dlatego nie można dokonać interpretacji osobowości dziecka w oparciu o jeden rysunek.

Im więcej kolorów używa Twoje dziecko w swoich rysunkach, tym bardziej cieszy się ono z życia!. Z listu Pani można wywnioskować, że martwi Panią sprawa ilości kontaktu z dzieckiem.. Będzie prawdopodobnie używało ciemniejszych kolorów wtedy, gdy będzie miało smutniejsze chwile, a jaśniejszych, gdy będzie bardziej radosne - powiedział terapeuta.. Analizując dziecięcą twórczość warto zwrócić uwagę także na dobór kolorów do stworzenia danego rysunku.. Dziecko spokojne, zrównoważone chętnie sięga po kredkę zieloną, niebieską, fioletową.Odpowiedzią zdrowego dziecka na wszystkie te informacje i wrażenia zmysłowe byłoby użycie szerokiej gamy kolorów na swoich rysunkach.. Barwy ciepłe, takie jak czerwony, żółty i pomarańczowy to kolory, których użyje pogodny, energiczny malec.Analiza rysunków i bazgrołów Kurs przeznaczony dla nauczycieli, rodziców, doradców i wszystkich innych osób zainteresowanych złożonością natury ludzkiej.. To prawdziwy skarb , który pozwoli nam lepiej zrozumieć jego świat.. W obserwacji trzeba wziąć pod uwagę: - kolejność rysowania postaci, - czas poświęcony poszczególnym osobom,Rysunek to wewnętrzny świat dziecka, dlatego też zasługuje na ogromy szacunek.. Lewa strona oznacza przeszłość, prawa przyszłość - mogę się założyć, że nigdy tak na to nie patrzyłaś!.

Zazwyczaj wybierane barwy korelują z samopoczuciem dziecka oraz z jego charakterem.

Lewa strona rysunku symbolizuje przeszłość, ale i np. relacje z matką; z kolei prawa strona to symbol przyszłości i relacji z ojcem.Interpretacja rysunków dziecka: co oznaczają kolory na rysunku dziecka?. Kiedy pojawia się w rysunkach dziecka, może oznaczać niepokój, lęk bądź sprzeczności, które przeżywa maluch.. Seria rysunków i obserwacja dziecka połączona z wywiadem i rozmową z dzieckiem, może dać nam wiele informacji o systemie rodzinnym, doznaniach dziecka .Rysunek dziecka, jest nie tylko narzędziem przekazu, którym posługują się dzieci, ale również narzędziem dla nauczycieli czy psychologów, które umożliwia poznanie myśli, uczuć, a także możliwości intelektualnych dziecka.. Umiejętność dostrzegania i interpretacji znaków dawanych w rysunku dziecka jest ważna, a jednocześnie bardzo trudna.rySuNek dzIecka w dIagNozIe PSychoPedagogIczNeJ Obecność rysunku w życiu ludzkim obserwujemy już od czasów prehistorycz-nych, o czym świadczą zachowane malowidła w jaskiniach z okresu paleolitu.. W pracach dzieci może oznaczać chęć uwolnienia wewnętrznych napięć, które dziecko odczuwa.Kartkę symbolicznie można podzielić na kilka części: górna część, na której często pojawia się niebo oznacza świat duchowy; dolna część - świat materialny.. Zagospodarowanie przestrzeni, kolor, sposób i kolejność rysowania dostarcza informacji o emocjach dziecka, o jego relacjach z otoczeniem.. · Osoby rysowane z brzegu kartki wzbudzają w dziecku niepokój, niechęd, lub inne przykre uczucia.. Tym samym rysowanie było pierwszą formą zapisu myśli, utrwalania rzeczywi-stości.. Interpretując rysunek dziecka musimy zwrócić uwagę na postacie dodane np. zmarłe, czy nie będące członkami rodziny.Ewolucja rysunku dziecka - omówienie poszczególnych składników i poziomów interpretacji w ramach analizy rysunków dzieci w różnym wieku Zapoznanie z głównymi składnikami analizy i interpretacji rysunku dziecka na potrzeby diagnozy pedagogicznej (sprawność grafomotoryczna, zagospodarowanie przestrzeni, znaczenie symboliki rysunku .RYSUNEK W POZNANIU DZIECKA Opracowanie: mgr Joanna Troll Psycholodzy i pedagodzy badający rozwój rysunkowy dziecka wydzielili kilka faz w zależności od wieku : - bazgroty ( 2 - 4 lata) - przedschematyczny ( 4 - 7 lat ) - schematyczny ( ekspresja inspirowana 7 - 9 lat ) - początkowy realizm ( 9 - 12 lat ) Należy pamiętać, że nie wszystkie dzieci przechodzą z jednego stadium do .Jak interpretować rysunki dziecka?. Często odzwierciedla potrzebę podążania własną drogą.. Roseline Davido, psycholożka zajmująca się dziecięcymi rysunkami , zgodziła się przeanalizować dla nas 5 prac.Kolory w rysunkach dzieci - co oznaczają?.Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt